Michał WOŹNIAK

Sztuka w płynnej nowoczesności

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Collegium Cieszkowskich Starych, 2013

Pewnego dnia poszukiwania Michała zaprowadziły go do Puszczy. Zabrał kartki, pędzle, piórka. Znalazł miejsca, w których zatrzymał się – malował. Pojawiły się spostrzeżenia nie tyko przyjemnej obecności, powrotu. Wrażenia jego prac oddalają zagrożenia, wyciszają odbiorcę, pozwalają sprostać prawdzie. 

Któż nie chciałby się ukołysać, poddać dziecinnej zabawie. Między ścianami drzew, rozpartych jak struny, oświetlonych ciepłym, żółtawym światłem. Gdzie milknie hałas, odpływa. Tu nad tą rozpadliną otwierają się oczy i umysł.

Zaproszenie autora po to aby się rozglądać. Z prawej i lewej strony nadpływa inspiracja. Odbiorca podąża za nią, tak długo dopóki nie zniknie w gąszczu i nie spłoszy myśl: tu i teraz. Matka natura jedyna igraszka jaką twórca personifikuje w ciele kobiety. Może to zaskoczyć… doświadczenie, w dobie postępowości. Roztargniony wzrok potrzebuje rytmów, badawczo je penetrując. Wśród tego żaru wszystko ma sens: cykl początku i końca.

Umiejscowienie ciała w twórczości Michała Wożniaka kreuje sylwetki rozpostarte ponad lasem. Przeciwstawione pięknu i rozkładowi. Jako naczynie do wypełnienia, twórca wnikliwie odpowiada na sugestie miejsc, w których tworzy. To tylko masa, wpleciona w gnozę życia.

Kompozycje jego prac, w których roi się od powtarzalności: drzew, rozłożystych gałęzi, wysokich konarów. Tutaj pojawiają się warstwy, harmonia Ziemi, roślinności i ponad nimi rozpostartej symbolice Matki. Oddaje miejsca, niczym najlepszy pokój w hotelu: za tą szybą wielu zmysłów jest ogród, las a w nim drzewa, lśniąca rosa, podmuchy wiatru, spokój. Zaproszenie do kontaktu, właśnie taką propozycją jest twórczość Michała Woźniaka.

Choć, nie da się uszeregować jednolitych stwierdzeń, można zyskać przeżycia w tym osobliwym kontakcie. To aura wyciszenia, zadumania i rozdarcia. Bo to nie jest bajka, ten cały spektakl twórczy. Wrażenie tak osobliwe u autora i widza to dialog: skąpy, zduszony i pełen słodyczy, dialog ze szczerego serca, jak wystukiwanie melodii w miejscu gdzie nie ma ludzi…

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska 

Michał Wożniak - Sztuka płynnej rzeczywistości

Kontakt
tel. +48 600 332 920
e-mail: studio@michalwozniak.pl

Copyright © 2020 Michał Woźniak